očkování psů

10.10.2013 10:21

Vakcinace štěňat:

dle organizace WSAVA se doporučuje první očkování štěňátek proti psince, parvoviróze, infekční hepatitíde v 8.-9.týdnu věku, následné vakcinace v rozmezí 3-5 týdnů ještě 2x (to znamená, 1.očkování 8.-9. Týden, 2.očkování za 3-5 týdnů, 3.očkování za dalších 3-5 týdnů. V praxi je někdy potřeba očkovat štěňata dříve, jelikož jsou štěňátka dříve prodávána novým majitelům. Proto se očkují už v 6 týdnech. Je důležité použít vakcínu s dostatečným potenciálem vyvolání tvorby protilátek, protože v tomto věku mají ještě štěňátka relativně vyšší hladinu mateřských protilátek, které štěně sice už nechrání, ale snižují produkci protilátek proti vakcíně. Štěňátko se nachází v období tzv.  imunologického okna a je velmi citlivé na infekce, je potřeba v tomto věku dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při styku s cizími psy, o kterých nevíme, zda jsou pravidelně očkováni. Pokud je 1.očkování provedeno již v 6.týdnu věku, štěňátko by mělo pak absolvovat celkem 4 vakcinace – poslední po 15.týdnů věku.

Revakcinace infekčních nemocí (psinka, parvoviróza, infekční hepatitida) je po roce od poslední vakcinace štěňátka. Další revakcinace – psinka, parvoviróza, infekční hepatitida – po 1 až 3 letech – v závislosti na registraci vakcíny. Pokud si vyberete vakcínu s registrovanou účinností na 3 roky, další vakcinace budou probíhat v tříletých intervalech.

Očkování proti psincovému kašli (v základní vakcíně proti parainfluenze )Může být aplikováno v kombinované vakcíně dle uvedeného schématu, případně se může první očkování proti parainfluenze aplikovat při 2.očkování štěňátka. Psincový kašel –revakcinace po roce – doporučuje se u pejsků, kteří se stýkají často se skupinou jiných psů (psi na cvičáku, agility, další hromadné psí sporty) nebo ve skupině žijí. V těchto případech, případně u pejsků často trpících na infekce horních cest dýchacích lze upřednostnit tzv. nosovou vakcínu (aplikuje se stříknutím do nozder). Její účinnost je mnohem vyšší než vakcinace proti samotné parainfluenze a protilátky působí přímo v místě vstupu infekce (tzv. slizniční imunita v dutině nosní). Revakcinace psincového kašle do nosu je také potřeba po roce.

Očkování proti leptospiróze – toto očkování je volitelné a záleží na veterinárním lékaři, jak posoudí nákazovou situaci a způsob života pejska. V každém případě se doporučuje, pokud pejsek pobývá často ve volné přírodě, u vodních toků, pokud žije na farmě, statku nebo v místech s vyšším výskytem hlodavců. Nemoc je přenosná na člověka!!! V naší ordinaci většinu pejsků proti leptospiróze očkujeme, výjimkou jsou trpasličí plemena (čivava, jorkšír,…), kdy majitele obeznámíme s vyšším rizikem postvakcinační reakce a společně se domluvíme, zda pejska naočkujeme nebo ne.

1.očkování proti leptospiróze by nemělo být prováděno před 12.týdnem věku štěněte z důvodu imunologické nezralosti štěňátka a neschopnosti vytvořit si dostatečnou hladinu protilátek.

1.revakcinace je tedy za 3-5 týdnů po 1.vakcinaci, čili ve věku 15-16 týdnů.

Další revakcinace leptospirózy – zde je problematika trochu složitější. U pejsků, kteří žijí běžným způsobem života, stačí revakcinace po roce a to během celého života. U pejsků využívaných zejména v myslivosti je dostatečná hladina protilátek proti leptospiróze udržována revakcinací po půl roce.

Poslední vakcinace štěnátek by měla být provedena ve věku 15-16 týdnů, kdy 95% štěňat si vytvoří dostatečnou hladinu protilátek trvající 1 rok. U štěňat naposledy očkovaných ve 12.týdnu je toto procento nižší – 75-80procent štěňat je chráněných 1 rok, 20-25% štěňat si nevytvoří dostatečnou hladinu protilátek a není tedy plně chráněno po dobu jednoho roku do příští vakcinace.

Vakcinace proti vzteklině – 1.vakcinace by měla být provedena mezi 3. a 6.měsícem věku štěněte. 1.revakcinace by měla být provedena za rok a další revakcinace v závislosti na vakcíne po 1,2 nebo 3 letech. U nás používáme vakcíny, které se revakcinují po 3 letech. Pokud ovšem s pejskem cestujete do zahraničí, případně na výstavy, byť tuzemské, může být vyžadováno z administrativních důvodů přeočkování proti vzteklině každý rok.

 

Další volitelnou vakcínou je vakcína proti borelióze. Vakcinaci proti borelióze u nás v ordinaci nějak důrazně nedoporučujeme, je to na vůli majitele, zda svého pejska nechá oočkovat nebo ne. Z našeho hlediska je důležitější prevence proti klíšťatům ve formě kapek za krk, sprejů nebo obojků, jelikož klíšťata mohou přenášet řadu dalších onemocnění jak virovým, tak bakteriálních a parazitárních. Očkování proti borelióze jakožto ochrana proti klíšťatům je zcela nedostatečná.

V případě volby vakcinace – načasování je optimální v zimním období, aby bylo možná revakcinace pejske ještě před nástupem klíštěcí sezony,. První očkování např. v lednu, revakcinace je prováděna za 3-5 týdnů, čili např.v únoru. Další revakcinace jsou po roce.

 

8 týdnů

12 týdnů

16 týdnů

po 1roce

po 2 letech

po 3 letech

po 4 letech

Psinka(D)

*

***

***

***

 

 

***

Parvovirovirové on.(P)

*

***

***

***

 

 

***

Hepatitida(H)

 

***

***

***

 

 

***

Psinc.kašel(Pi) intranazálně

 

 

***

***

***

***

***

Leptospiróza(L)

 

***

***

***

***

***

***

Vzteklina(R)

 

 

ve věku 3-6měsíců

***

 

 

***

Lymská  Borelióza(LD)

 

***

***

***

***

***

***

   Nové vakcinační schéma se snaží vyhnout se počtu nadbytečných vakcinací proti komplexu DHPR (D-distemper, psinka; H-hepatitis; P-parvoviróza; R-rabies,vzteklina) a tím vytvořit prostor pro nestandardně očkované nemoci (lymská borelióza, vakcinace proti psincovému kašli a leptospiróze). 

Pro porovnání tabulka s doposud užívaným vakcinačním schématem:

 

6 týdnů

9 týdnů

12 týdnů

1      rok

2   roky

3 roky

4 roky

5   let

Psinka(D)

***

***

***

***

***

***

***

***

Parvovirové onemocnění(P)

***

***

***

***

***

***

***

***

Hepatitida(H)

 

***

***

***

***

***

***

***

Psinc.kašel(Pi)

 

***

***

***

***

***

***

***

Vzteklina(R)

 

 

***

 

***

 

***

 

Leptospiróza(L)

 

***

***

***

***

***

***

***