RADY PRO VÝBĚR ŠTĚNĚTE / KOTĚTE

A. Otázky, které byste měli klást sami sobě před rozhodnutím o pořízení zvířete (bez ohledu na formu nákupu)

  1. Uvědomuji si, že pes se může dožít 13 i více let a po celou tuto dobu za něj budu odpovědný?
  2. Jsem schopen zvířeti věnovat čas a zajistit mu vhodné podmínky chovu?
  3. Uvědomuji si, že nákup je pouze prvotní finanční investice, a budou následovat i další, např. náklady na krmení, veterinární péči a za případnou vzniklou škodu?
  4. Prostudoval jsem si dostatečně informace o daném plemeni a jeho povahových vlastnostech?
  5. Souhlasí s výběrem konkrétního plemene psa mé nejbližší okolí (rodina, spolubydlící)?
  6. Zvážil jsem, zda mám při pořízení plemene, které může být náročné na výchovu (např. svou hmotností, silou a temperamentem), možnost výcviku pod odborným vedením?
  7. Mám předem promyšleno, kdo se o psa dokáže postarat v případě mé nepřítomnosti/nemoci?

V případě, že jste si na některé otázky odpověděli NEopětovně zvažte pořízení zvířete.

NEZNÁTE VY ANI VAŠI ZNÁMÍ ŽÁDNÉHO CHOVATELE ?

ZEPTEJTE SE JEŠTĚ  VETERINÁŘE, NA CVIČÁKU APOD.

PŘI KOUPI PŘES INTERNET buďte velmi obezřetní. Mohli byste si vybrat psa z nevhodných podmínek chovu nebo psa z nevhodné plemenitby, což může vést v budoucnu k velkým zdravotním problémům vašeho psa. Osoby, které používají podvodné praktiky na internetu (nejen při prodeji zvířat), jsou velmi vynalézavé, takže může být obtížné odhalit problém ještě před nákupem vámi vybraného psa. 

 

 

 

 

VRČÍ NA VÁS PES, UKAZUJE ZUBY, NEBO UŽ DOKONCE KOUSNUL??

Situaci je třeba řešit IHNED. Jinak se pes naučí takto řešit pro něj nepříjemné situace a toto nežádoucí chování si zafixuje.
Agresivní chování vůči majiteli a členům rodiny, ve které pes žije, je bohužel poměrně častým problémem. Neřeší-li se včas, stupňuje se a může vést k vážným zraněním lidí, k narušení pozitivního vztahu ke psu a k rozhodnutí psa utratit nebo mu najít nový domov. Při řešení problému je nejdůležitější vyhnout se dalším konfliktům, to znamená předem pokud možno vyloučit všechny situace, ve kterých obvykle pes reaguje agresivně. Jde jednak o ochranu zdraví majitele a dalších zúčastněných lidí, ale i o to, aby pes dále nezískával zkušenosti, které by ho v jeho chování utvrdily. Druhým důležitým doporučením je zastavení trestů ze strany majitele – všechny tresty člověka vůči psovi představují v sociálním kontextu agresi. Agrese majitele vyvolává novou protiagresi psa.  Kritickou situaci lze mnohdy zvládnout pomocí povelů, proto je důležité, aby pes znal jejich význam a v nekonfliktních situacích je ochotně a radostně respektoval. Adekvátní reakcí člověka na nátlakové chování psa je demonstrativní ignorování odvrácením pohledu a otočením těla o 90 o. To je gesto, kterému pes rozumí: „Jsi pro mne příliš bezvýznamný, než abych se tvou agresí nechal rozčílit.“1Majitel by si měl pomalu začít osvojovat atributy nejvýše postaveného jedince a dát tím psovi jasně na srozuměnou, jaké je jeho sociální zařazení. ¨

Postavení v rodinné smečce

Psi potřebují mít lidskskou smečku jasně uspořádanou a řízenou pevnými pravidly. Už od vlků "ví" že pevný řád ve smečce je nutný. Je pro ně přirozené zaujmout nižší postavení, pokud je jim jasné, že má smečka svého "velitele". Který má nejen první přístup k potravě a dalším příjemnostem, musí ale také smečce zajistit bezpečí a potravu. Je tedy na nás lidech, abychom dokázali dát najevo, že velítelem jsme my, pokud to neděláme, porušujeme pravidla, a pes  převezme řád často nerad do svých tlapek. Převahu není vůbec potřeba demonstrovat silou. Stačí správné chování štěněte odměňovat potravou a hraním pozorností a dávat pozor, abychom neodměńovali chování nežádoucí. Začněte s tím už od prvních dní. Aby štěně vědělo, že páneček je nejdůležitějším tvorem, co zná. Že si má pánečka hlídat a poslouchat ho, a nesmí ho nikdy poranit. Páneček se štěněte může kdykoliv dotýkat a chytit ho. 

Habituace a socializace

Znamená navykání na běžné podněty z okolí ( auta, vlaky, vysavač, fén, sekačka na trávu...) Zvykejte štěně také na obojek, vodítko, hřeben, přepravku apod. Jako socializace se označuje navykání na soužití s dospělými, dětmi, dalšími psy. Seznamujte vaše štěně se zdravými a klidnými psy, kteří se štěňaty dobře vycházejí, aby získalo dobré zkušenosti. Dětem je důležité vysvětlit, že narozdíl od vás nesmí psa rušit při krmení, odpočinku na pelíšku ani mu brát hračky. Páneček by měl štěně zvykat nejen na hlazení, ale i na péči o srst, prohlížení očí, uší, zubů a tlapek. Pro psa je to projev dominantního chování a určitě se vám vyplatí když si na tyto činnosti štěně zvykne a bude je brát jako normální. I návštěvy u veterináře pak budou pro pejska mnohem méně nepříjemné.

NEPODPORUJTE MNOŽÍRNY

 

POKUD SI CHCETE POŘÍDIT PEJSKA NESPĚCHEJTE, BUĎTE OPATRNÍ.VYBÍRÁTE SI PARŤÁKA NA 10-13 LET

 

CHOVATELÉ vám umožní navštívit štěňata u feny – pochlubí se rodiči. Poradí vám s výběrem. Ptají se jestli pejsek bude u vás bydlet v bytě nebo v domku se zahradou. Nachystají pro štěňě trochu žrádla na první dny... Stojí o to zůstat v kontaktu, dozvědět se, jak se štěněti u vás daří. Prodají vám odčervené očkované čipované zvíře s očkovacím průkazem aspoň 8 týdnů staré.

 

PODEZŘELÉ CHOVÁNÍ PRODÁVAJÍCÍHO (MNOŽITELE):

Neumožní vám vidět rodiče, štěňata u matky. Nabídnou se, že vám štěně raději přivezou. Štěně je často maličké 4-5 týdnů staré, nedostatečně socializované, zablešené i nemocné. Množitel chce jen převzít peníze a zmizet. Štěně obvykle není ani odčervené, ani naočkované. Někdy množitel vymlouvá, že je očkované, ale nemá průkaz. Veterinář, vystaví průkaz společně s očkováním, píše do průkazu další termín očkování.

Částku, kterou ušetříte obvykle mnohonásobně převýší výdaje na veterináře, čas než si mládě zvykne na nové prostředí – lidi, děti auta apod. než se odnaučí bázlivosti, agresivitě apod.