Prevence

 

Prevence je v chovu jakýchkoli zvířat velice důležitá. Váš domácí mazlíček by měl být pravidelně sledován veterinářem. Samozřejmostí je každoroční preventivní vakcinace a pravidelné podávání antiparazitik nebo parazitologické vyšetření trusu, ale veterinární prevence neznamená pouze toto! Majitel by měl sám sledovat, zda se u jeho zvířete neobjevují příznaky některého onemocnění. Upozorněte i na nenápadné změny jako vyšší příjem tekutin, častější močení. Důležitá součást prevence je sledování tělesné hmotnosti zvířete, a to zejména u těch, která mají sklony k obezitě. Věnujte také pozornost pomalým ztrátám hmotnosti, často mohou být jedinými příznaky chronického onemocnění např. selhávání ledvin či jater. Je velmi důležité případné onemocnění včas rozpoznat a tak i následně účinně a rychle léčit.

 

 

neviditelny text

Velký důraz kladu na preventivní prohlídky dutiny ústní, zejména zubů, které jsou prováděny při kompletním klinickém vyšetření před vakcinací. Předcházení tvorbě zubního kamene a následnému zánětu dásní a parodontóze se všemi jejími důsledky je důležitou strategií v péči o zdraví Vašeho miláčka. Zeptejte se, jak můžete těmto problémům předcházet. I řadu dalších onemocnění je dobré a možné rozpoznat při preventivní prohlídce, ještě než se projeví jejich příznaky, např. granulomy na mléčné žláze či nedomykavost srdečních chlopní. Nabízím také čipování psů, koček a fretek, vydávání pasů a odběr krve na vyšetření protilátek proti vzteklině.

 

VĚNUJTE SE SVÉMU PEJSKOVI – PEČUJETE TÍM O DOBRÉ VZTAHYPes je zvyklý žít ve smečce, tou náhradní se stává celá lidská rodina. Smečka potřebuje mít hierarchické uspořádání, nemůže hlasovat. A tuto potřebu hierarchie mají všichni psi. Dominantní jedinec musí smečce zajistit dostatek potravy, bezpečí apod. Pokud se nebude nikdo z rodiny chovat jako dominantní jedinec, pes VÍ že tuto roli MUSÍ převzít sám, aby smečka přežila. Ze začátku vám může připadat roztomilé, že vás pes nepustí do svého křesla, chce chodit první a určovat směr procházky. Jenže pro psa, který šéfuje celé smečce je zcela přirozené, že si vrčením a třeba i kousnutím hájí „svoje místo odpočinku“ , tahá na vodítku, nenechá si očistit tlapky, ostříhat drápky ani ošetřit si zranění a návštěva veterináře je pro něj velmi stresující. Tomu všemu včetně projevů agrese se dá předejít výchovou. A dokonce i návštěva na veterině, může být v klidu a pohodě. Kamarádské vztahy a pohoda v rodině za trochu času a námahy určitě stojí